Menu Zamknij

Kiedy dziecko powinno zacząć ubierać się samodzielnie?

Kiedy jesteśmy rodzicami, chcemy dla naszego dziecko jak najlepiej. Opiekujemy się nim i gwarantujemy mu bezpieczeństwo i dobre samopoczucie. Z tego względu jak najdłużej chcielibyśmy robić wszystko za naszą pociechę lub przynajmniej z nią.

W pewnym momencie życia dziecka przychodzi jednak etap, w którym coraz więcej czynności może wykonywać samodzielnie, bez pomocy rodzica. Nie inaczej jest z doborem i zakładaniem poszczególnych części garderoby. Kiedy dziecko może zacząć ubierać się samodzielnie?

Między 3. a 4. rokiem życia wykształcają się pierwsze modowe umiejętności malucha. Wtedy właśnie potrafi wykonywać proste czynności związane z ubieraniem się. Takie jak chociażby zakładanie butów czy skarpetek na odpowiednie stopy lub rękawiczek na odpowiednie dłonie. Nie zakłada już koszulek tył na przód. Samodzielnie zapina już duże guziki czy rzepy.

Między 4. a 5. rokiem życia dziecko zapina już nieco mniejsze guziki, suwaki czy paski. Samodzielnie potrafi dobrać swój strój do pogody. Wie, że w czasie deszczu przydadzą się kalosze, a zimą ciepła kurtka. Oprócz tego, wie, że ubrania należy odłożyć na odpowiednie miejsce.

Wiek około 6 lat to czas kiedy maluch jest już w dużym stopniu samodzielny. To wtedy nauczy się samodzielnie wiązać sznurowadła i będzie mógł wybrać swój strój na wyjście do przedszkola czy na spacer. Pamiętaj jednak aby się nie spieszyć. U niektórych dzieci ten etap przyjdzie później, a twoja pomoc przyda się nieco dłużej.