Menu Zamknij

Dziewczynki róż, a chłopcy niebieski- dlaczego?

Już przed narodzinami dziecka, gdy dowiemy się jaką płeć będzie miało kupujemy wyprawkę. I tu większość kupuje dla chłopców niebieskie ubranka, a dla dziewczynek różowe. Nawet pokój dla malucha przystrajamy w dodatki w kolorze odpowiadającym płci. Od najmłodszych lat dzieciom mówi się, że niebieski jest dla chłopca, a różowy dla dziewczynki. Dlaczego właśnie te kolory, a nie np. czerwony i zielony lub inne. Przyjęło się, że płeć dziecka można rozpoznać po kolorze ubranka. Odruchowo robiąc zakupy wybieramy te kolory bo postępujemy według utartych schematów.

Nie zawsze jednak niebieski i różowy był tak powszechnym wyznacznikiem płci. Kiedyś chłopcy i dziewczynki nosili białe sukienki i długie włosy do 6-7 roku.
Podział nastąpił dopiero po II wojnie światowej. Większość dzisiejszych młodych rodziców łamie te kolorystyczne stereotypy. Ubierają dzieci w inne również ciekawe kolory. Pozwólmy tez dzieciom dokonywać wyborów na wspólnych zakupach. W ten sposób może wypracują swój własny niepowtarzalny styl.

Kobieta I Mężczyzna Spodziewają się Bliźniaków Kupujących Ubrania Dla Dzieci Premium Zdjęcia