Menu Zamknij

Jak ubrać dziecko odpowiednio do pogody?

Pogoda potrafi nas zaskakiwać. Nagłe zmiany temperatur często powodują, że nie jesteśmy w stanie odpowiednio dobrać ubioru do tego co widzimy za oknem. W przypadku najmłodszych, szczególnie ciężko stwierdzić czy poprawnie wybraliśmy strój. Czy naszemu dziecku nie jest zimno? A może zbyt gorąco? Jak w takim razie nie doprowadzić do wyziębienia lub przegrzania organizmu malucha?

Na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim istotna jest obserwacja. Jako rodzice, z pewnością znamy już nasze dziecko na tyle, aby móc do pewnego stopnia ocenić na podstawie jego zachowań czy dobrze dobraliśmy ubranie. Jeżeli jednak to nie wystarcza, warto stale kontrolować temperaturę ciała maleństwa. Jeżeli skóra dziecka jest chłodna warto założyć jeszcze jedną warstwę, jeżeli wyczuwamy kropelki potu – należy warstwę odjąć. Przydatne będą wszelkiego rodzaju swetry, golfy, bluzy, bolerka i kamizelki.

Jak być zawsze przygotowanym?

W okresie zimowym, późnej jesieni i wczesnej wiosny warto postawić na tak zwany ubiór „na cebulkę”. Dzięki tej metodzie, bez problemu będziemy mogli odejmować zbędne warstwy, a w razie potrzebny – ponownie je zakładać. W tym czasie ważne jest też, aby stosować zasadę – ubieram dziecko w tyle warstw co siebie plus jeden. Oznacza to, że w chłodniejszych porach roku najmłodsi powinni mieć na sobie zawsze o jedną warstwę więcej niż dorośli. Zasada ta nie obowiązuje w okresie letnim, kiedy to dziecko powinno mieć na sobie tyle samo ubrań co my.

Ważne jest, aby ubrania naszych pociech były wykonywane z odpowiednich materiałów. Szczególnie dla niemowląt lepszym wyborem będą te wykonane z naturalnych materiałów. Świetnie sprawdzą się na przykład te wykonane z bawełny. Ubrania te będą trwałe i odpowiednie na każdą temperaturę. Body, śpiochy, pajace z tego materiału nie będą krępowały ruchów dziecka. W chłodniejsze dni sprawdzi się również wełna. Wełniane swetry, czapki, szaliki doskonale zatrzymają ciepło i pozwolą skórze oddychać.